Çocuk Odası Yerleşimi

Uluslararası alanda yapılan araştırmalar her çocuğun kendine ait bir odasının olmasının gerektiğini söylemektedir. Bebeklerin belli bir aydan sonra kendi başlarına yatmaları gerektiği ve kesinlikle anne ile babanın yanında yatmaması gerektiği belirtilmektedir. Bu durum hem anne babanın mahremiyeti hem de çocuğun öz güven kazanması için gerekmektedir.

Her çocuğun kendine ait olan bir odasının olması ona kendine ait bir alan olması geleceği için büyük önemli bir durumdur. Çocuklar için oda düzenlemesi yapılırken belirli koşullara uyulması gerekmektedir. Bu durumlardan birincisi çocuğun fiziksel sağlığına uygun hem de ruhsal sağlığına uygun olması gerekmektedir. Çocuk odasında seçilen eşyaların çocuğa uygun eğitsel özellikte ve onun kullanımına uygun olması gerekmektedir.

Çocuk Odasında Mobilya Yerleşimi

Çocuk Odası Yerleşimi

Çocuk odasında kullanılacak olan eşyaların çocuğun gelişimine katkı sağlayacak özelliklerde seçilmesi gerekmektedir. Çocukların hareketli yaşamına uygun olarak mobilya yerleşiminde önceliğiniz güvenlik olsun çünkü çocuklar birçok hareketinde dikkatsiz olabilmektedir. Mobilya ve diğer eşyalar çocuğun yaşına uygun olmalıdır. Hayal dünyası geniş olan çocukların hayal dünyalarını daha da geliştirecek özellikte eşyalar seçilmelidir.

Çocuk odası düzenlemesi yapılırken eşyaların seçimi yerleşimi ve hatta kullanılacak olan renklerin büyük önemi bulunmaktadır. Az ışık alan odalarda alanı aydınlatacak ferah renkler kullanılmalıdır. Kullanılan renkler ve eşyaların yerleşimi sırasında çocuğun uyku rahatı ve kalitesi de düşünülerek yerleşim yapılmalıdır.

Çocuk Odasında Mobilya Yerleşimi

Çocuk Odasında Mobilya Yerleşimi

Çocuk odası düzenlemesi yapılırken en önemli nokta mobilya yerleşimidir. Her şeyden önemlisi mobilya yerleşiminde önceliğiniz güvenlik olsun böylece gözünüzden sakındığınız çocuklarınızın ev kazası yaşama riski en aza indirilmektedir. Çocuk odasında kullanılacak olan eşyaların hareketli olmaması ve önemli ölçüde duvara sabitlenmiş olması gerekmektedir.

Çocuklar her gün büyümekte ve yeni bir şeyler öğrenmektedir. Her ne kadar anne ve babalar dikkatli olsalar da hızlı hareket eden minikler bir anda başlarına bir kaza getirebilmektedir. Bu sebeple çocuk odasında ve mümkünse evin tamamında sivri köşeli eşyalar yerine yuvarlak köşeli eşyalar seçilmelidir. Eğer mümkün değilse köşe koruyucular ile koruma sağlanabilmektedir. Özellikle çocuk odalarında sağlam mobilyalar seçilmesi devrilme riskini de en aza indirmektedir. Elektrik prizleri ve kablolarda kapatılarak çocukların daha güvenli bir yaşam sürmesi sağlanabilmektedir.